NE GÜZEL BİR ŞEHİRSİN İSTANBUL... (5)Dolmabahçe Sarayı ve Ortaköy Büyük Mecidiye Camii, Rumeli Yakası’nın en güzel manzaralarından bir kısmını oluşturuyor. Kıyı boyunca bakmaktan kendinizi alamazsınız. 

Her bir duvarında ince ince işlemeleriyle denize doğru bakan Dolmabahçe Sarayı yakın tarihimizi anlatan eserlerden bir tanesi.

Büyük Saat Kulesi ile ziyaretine gelenleri karşılıyor. Sarayın Saltanat Kapısı ile Camii arasında yer alan Dolamabahçe Saat Kulesi, II. Abdülhamit zamanında yaptırılmış ve üstündeki saatler Fransa’dan getirtilmiş.

Saray’ın Beşiktaş yolunda sallanan bayraklarımız da hem güzel hem de çoşku verici...

Bu Saat Kulesi’ni takip ederek Saltanat ya da Merasim Kapısı’ndan saraya giriş yapabilirsiniz. Bu kapının oval altın yaldızlı bölümünde Sultan Abdülmecit'in tuğrası var.

Dolmabahçe Sarayı, otuz birinci Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmış. İnşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanan Saray, çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmış.

Saat Kulesi’nden sonra saraya doğru giderken ağaçlı ve çimenli yeşil bir bahçenin içinden geçerek ilerliyorsunuz. Kuğulu bir çeşme karşılıyor bahçesinde... Ve aslan, kaplan heykelleri...

Sarayın denize açılan kapısının boğaz manzarası seyretmeye değer. 

İçi elbette ki çok güzel, gezmeniz ve görmeniz dileklerimle... Fotoğraf çekme izni olmadığı için sarayın iç fotoğraflarını çekememek üzmüş olsa da görebilmiş olmak çok güzel... 
Ortaköy Camii veya Ortaköy Büyük Mecidiye Camii; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında. 1853–1854 yıllarında Sultan I.Abdülmecit tarafından Mimar Nikogos Balyan’a inşa ettirilmiş.
Ortaköy Camii’nin hemen yanındaki sokaklarda hayat var... Hareketli, eğlenceli, bir çok el emeği eşyasının satıldığı minik sokaklar. Ve tabii ki renkleriyle midenizi harekete geçiren waffle ve kumpir standları. Hiç aklınızda olmasa bile ayaklarınızın sizi götürdüğü ve sahilde kendinizi wafle ya da kumpir yerken bulabilme olasılığının yüksek olduğu güzel sokaklar.  
Biz çok sevdik...

Yorumlar