NE GÜZEL BİR ŞEHİRSİN İSTANBUL... (4)Ayasofya, tarihin o günlerini anlatan güzelliği ile ziyaretine gelenleri karşılıyor... 

Duvarlarındaki süslemeler ve işlemeler zamana yenik düşse de bir çok şeyi bugünlere kadar getirmiş. Mozaikler, tavan süslemeleri... Hepsi de görülmeyi bekliyor...

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında İstanbul'un bazilika plânlı bir patrik katedrali iken 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş.1935 yılından sonra da müze olarak hizmet vermiş. Ayasofya, mimarî bakımdan bazilika plânı ile merkezî plânı birleştiren kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

Ayasofya, “kutsal bilgelik” ya da "ilahî bilgelik” anlamına geliyormuş. 
1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş, yalnızca ince bir sıvayla kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler, bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabilmiş. Bizans döneminde bir çok kez çöken Ayasofya, Mimar Sinan’ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden itibaren hiç çökmemiş.

Deisis mozaiğinde Hz. İsa'nın yüzünün iki yarısının birbirinden farklı yapılmış olması bir detay olarak gösterilir.

Dilek Sütunu, insanların dilekler dilediği bir sütun.

Hürrem Sultan Hamamı, İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultan Ahmet Camii arasında yer alan tarihi Türk hamamı. I. Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, 1556-1557 yılları arasında Mimar Sinan’a  yaptırılmış.

Sultan I. Mahmud (1730-1754) tarafından 1740 yılında yaptırılan Ayasofya Şadırvanı, Osmanlı Mimarisi'nin bir şaheseri olup, İstanbul'daki en büyük ve en güzel şadırvanlardan biri.

Ve  Ayasofya’dan Sultan Ahmet Camii...

Gecesi de gündüzü kadar güzel olan bu şehir üzerine şiirler yazan şairlere hak vermemek elde değil...

Rumeli Hisarı

Beylerbeyi Sarayı

Kuleli Askeri Lisesi
Kız Kulesi

Galata Kulesi 
Bakmaktan sıkılmadan günlerce gezebilirsiniz... 


Yorumlar