MÜGE ÇİÇEĞİ YA DA İNCİ ÇİÇEĞİ


İlk gördüğümde minicik minicik çiçekleri ile çok hoşuma gitmiş ve kokladığımda ondan beklemediğim kadar hoş bir kokusu olduğu için de çok şaşırmıştım. Zambak ya da leylak kokusunu bilirsiniz elbet, işte o iki kokunun arasında bir koku ve çok etkili. Parfüm yapımında kullanıldığını öğrendiğimde de şaşırmadım.
Her yıl 1 Mayıs`ta satılır buralarda, bu tarihten bir iki gün önce de yeşil alanlarda ellerinde torbalarla bu çiçeği aramaya çıkmış insanları görebilirsiniz ama torbaları pek dolmaz çünkü her yerde çokca olan bir çiçek değil.
Görünce de almak isterim, beni çok etkiler bu çiçek, minik minik çana benzer, bembeyaz. Açmadan önce de inci gibi olduğu için inci çiçeği de deniyor. 
Çiçeğin açma mevsimi bu ay olduğu için bu dönemde görüyoruz ama başka özellikleri de varmış, biraz araştırdım ve;
Fransa`nın bir kasabasında,  118 yıl önce 1 Mayıs günü, günde 12 saat çalışan, çocuk denilecek kadar genç tekstil işçilerinin 8 saat çalışmak istemeleri ile başlayan ve kötü sonuçlanan mücadelenin akşamında ölmüş bir genç kızın elinde daha o sabah sevgilisinin verdiği çiçeğin olması nedeni ile bu çiçeğe Fransa`da 1 Mayıs çiçeği denildiğini,  bu olayın anısına 1 Mayıs günü tüm Fransa ve özellikle Paris sokaklarında satıldığını ve bir sap müge çiçeğinin bir sonraki yıla kadar şans ve mutluluk getirmesi dilekleri ile erkekler tarafından sevgililerine armağan edildiğini, 1950-60`lı yıllarda evlenenlerin düğün çiçeği olarak kullandığını, kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanıldığını, bu güne denk gelen haftada satıldığı ve bu hafta dışında satılmadığını öğrendim.
Ama bütün bu güzelliklere sahip olan bu çiçeğin beyaz çiçeklerinin sonbaharda kırmızı meyvelere dönüştüğünü ve bu meyvelerinin zehirli olduğunu da öğrendim.
Herkese bütün bir yıl boyunca şans ve mutluluk getirmesi dileklerimle...Yorumlar

 1. İksatirdokturmelik3 Mayıs 2012 21:26

  Sayende birsey daha öğrendik...emegine, bilgine saglık.....canım benim....

  YanıtlayınSil
 2. inci çiçeği hakkındaki bilgiler ve iyi dileklerin için teşekkürler. seninde hıdrellezin kutlu olsun bol şans getirsin.

  YanıtlayınSil
 3. Ne kadar narin ve zarif bir çiçek bu.Çok beğendim paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel ve zarif bir çiçekmiş. Ev ortamında kolaylıkla büyütülebilir mi acaba?

  YanıtlayınSil
 5. Yaa ben ilk defa görüyorum. Aşk gibi bir çiçek bu. Türkiye de var mıdır ki? Güzellikle büyütün:))Çok öpücüklerimlee :)

  YanıtlayınSil
 6. çokk güzelll :)) ben bu çiçekten arıyorum.adım müge ve bende evimde olsun istitorum çiçeğimden. çok güzel yetiştirmişsiniz. nereden aldınız acaba. cevaplarsanız cok sevinirim .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz yeni gördüm :((
   Bu çiçek çok az ömrü olan bir çiçek, Mayıs başında açıyor ve bitiyor, ben Cenevre deyim ve buralarda mayıs başında bir kaç gün satılır ve biter...umarım bulabilirsiniz...sevgiler...

   Sil
 7. Merhaba!
  İsmim Damla
  Bu bitki 1001fidan.com sitesinde satılıyor , Saygılarımla
  http://www.1001fidan.com/urun-1775.html

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme