EZOGELİN ÇORBA


İçimizi ısıtacak sıcacık bir çorba...
Kokusu ile doyuran çorbalardan... 
Bu çorbayı basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ve malzemeleri de hemen hemen her evde olan malzemelerden. Ama isterseniz tereyağ, biber salçası ve biraz et suyuyla da hazırlayabilirsiniz, böylece daha lezzetli bir çorba olur... Ben bu basit haliyle bile çok lezzetli buluyorum. 
Aslında hepimizin ufak değişikliklerle yaptığı bir çorba. Soğuk havaların çorba istettiği şu günlerde hatırlatmak istedim... 
Yapalım sıcak sıcak, içimizi ısıtsın...
MALZEMELER  
2 çay bardağı mercimek 
2 yemek kaşığı pirinç 
2 yemek kaşığı bulgur 
2 yemek kaşığı zeytinyağ  
2 tane orta boy kuru soğan 
2 yemek kaşığı salça  
6 su bardağı su 
1 tatlı kaşığı nane 
Yeteri kadar tuz
Servis için;
Limon 
Kırmızı pul biber
Mercimek, pirinç ve bulguru yıkayıp bir tencereye koyun ve 4 su bardağı su ile orta ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. 
Bir tavada zeytinyağında, rendelediğiniz soğanları kavurun, salçayı ve naneyi de ilave ederek kavurmaya devam edin. Daha bol naneli olsun isterseniz biraz daha nane ekleyebilirsiniz...
Yumuşayan mercimek, pirinç ve bulgur karışımına kavurduğunuz salçalı, naneli soğan karışımını ekleyin ve karıştırın. Kalan iki bardak suyu da sıcak olarak ilave edin, tuzunu istediğiniz miktarda katabilirsiniz... Kıvam alıncaya kadar kısık ateşte çorbanızı 3-4 dakika daha kaynatın. 
Çorbanızın kıvamını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Daha koyu bir çorba için suyunu biraz daha az kullanabilir ya da daha sulu isterseniz biraz daha fazla su ekleyebilirsiniz. 
Çorbanızı kırmızı pul biber ve limon ile sıcak sıcak servi yapın...AFİYET OLSUN
Yorumlar