FLORANSA

Kuzey İtalya`da, Toskana bölgesinin başkenti. İçinden geçen Arno nehri üzerine kurulmuş bir şehir.
İtalya ve Avrupa`nın en önemli ticaret merkezlerinden.
Kentin en önemli kilisesi, yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fiore'dir. Genellikle "Duomo" adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa`nın sembolü haline gelmiştir. Binanın üstündeki işlemeler ve heykel figürleri tam anlamıyla sanat eseri. Katedral`in içi de aynı şekilde usta bir işçilikle şekillendirilmiş.
Duomo'nun bir parçası sanılan Campanile ( çan kulesi ) ve yine hemen yanındaki Battistero di San Giovanni Vaftizhanesi de özellikle bronzdan dökme kapılarında İncil sahnelerini rölyef halinde gösteren önemli bir yapı.

Floransa, İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak biliniyor. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardan. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almış. Şehri gezerken bir çok sanatçı ve bilim adamının heykelini görmek mümkün.

Ve aynı şekilde bir çok heykel şehrin meydanında ve sokak aralarında görmeniz için sizi bekliyor.

Kentin merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria' dır. Bu meydan etrafında tarihsel binalar ile çevrilmiş ve birçok heykel ve anıt bulunan çok çekici bir meydan.

Bu meydanın ortasında İtalya şehirlerinde görmeye alışılan Neptün Çeşmesi bulunur.
Mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün 'ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmış. Ayrıca Neptün'ün altında bulunan yunuslar da Floransa`nın denizlerde hakimiyetini temsil eder.

Aynı meydanda aslı Accademia Müzesi`nde bulunan, Michelangelo'nun ünlü heykeli David'in bir kopyası bulunur. Uzun bir sıra beklemeyi göze almalısınız bu müzeyi ziyaret edebilmek için.
Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio ( Eski Köprü ) görmeye alışık olmadığımız bir köprü. Üstünde şirin pencereleri olan evlerin olduğu bu köprü aynı zamanda bir çok kuyumcunun bulunduğu bir çarşı. Köprüler şehri Floransa'nın 1345 yılında inşa edilen ve II. Dünya Savaşı'ndan zarar almadan kurtulan tek köprüsü. Floransa`da bulunan altı köprüden biri. Uffizi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlıyor.Vecchio Sarayı`nda Michelangelo`nun Zafer heykeli Genio della Vittoria` yı görebilirsiniz.

Rönesans etkisinin çokca görüldüğü şehir Floransa... Ve bu etki sokaklarında hala devam ediyor. Ellerinde fırçaları ve yağlı boyaları ile bir çok sokak sanatçısını görebilirsiniz bu güzel şehrin sokaklarında.

Aynı zamanda romantik bir şehir... Aşıklar şehri, aşklarını bir daha açılmamak üzere kilitleyenlerin ve anahtarlarını nehire atanların şehri.Nisan 2017

Yorumlar