BRUGGE VE OOSTENDE
Brugge


Ortaçağ mimarisini günümüze kadar koruyan, Belçika sınırı içinde minik bir şehir. Dar sokaklar, renkli renkli boyanmış ve yan yana dizilerek uzun bir sıra oluşturmuş evler...

Sint- Jans Hospitaal çok eski yıllara ait ama günümüzde bir çok aletin sergilendiği eski bir hastane. Yüzyıllar öncesinde hastane olarak inşaa edilmiş ve şimdilerde müze olarak kullanılan gösterişli bir yapı.

Şehrin merkezinde tarihi bir meydan olan Markt; bir çok sokağın burada buluştuğu geniş bir alan. Meydanda Gotik, Rönesans, Barok ve Neo- Klasik eserleri görmek mümkün. Kiliseler, restaurantlar, cafeler meydanı daha da güzelleştiriyor.
İl mahkemesi, belediye binası, büyük isyanın kahramaları olan Jan Breydel ve Pieter De Coninck heykelleri de bu meydanda.

83 metre yüksekliğindeki çan kulesi şehrin bir çok yerinden görülebildiği gibi en tepesine çıkıldığında da bütün şehri rahatlıkla kuşbakışı seyredebileceğiniz bir bakış açısına sahip.Cathedral Saint Sauveur De Bruges binaların arasından gizemli bir şekilde orada olduğunu hatırlatıyor.

Elbette ki çikolataları da ünlü...

Church Of Our Lady, Meryem Ana kilisesini de farklı konumlardan görebilmek mümkün.Ve güzel atların faytonlarla yaptırdığı şehir turları. Şehrin dar sokaklarında gezerken şehri mi yoksa atları mı seyretmek daha güzel...
Oostende

Eğer aralık ayında gittiyseniz sisli ve soğuk bir hava sizi bekler. Böyle bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Ancak dikkatli baktığınız zaman gemi direklerini görebileceğiniz ve orada bir deniz mi var diyebileceğiniz sisli bir hava. Dalgalı ve sis arkasında bir deniz ve uzun kumlu bir sahil...
Belçika`nın Manş denizi kıyısında bir sahil şehri.
Oostende plajı...
İngiltere`ye hızlı feribot ile geçilebildiği için yaz döneminde bir çok İngiliz turist günü birlik gelerek bu uzun kumlu sahilden ve yaz güneşinden faydalanıyormuş.
Limana yaklaşan balıkçı tekneleri ve onları bekleyen, uçan, yürüyen, insanlarla beraber yaşamaya alışmış martılar.

Ve eğer yemek için zamanınız varsa en taze deniz ürünleri ile bir öğün geçirmeniz tavsiye olunur.

Balık tezgahlarında bir çok farklı balığı bir arada görebilirsiniz. Tam anlamıyla balıkçı şehri...

Dar sokakları ve aralardaki heykelleri ile her zaman yeni ziyaretçilerini bekler...
Aralık 2016
Yorumlar