KAKAOLU MEYVELİ RULO PASTABu sefer de kakaolu denemek istedim rulo pastayı... Değişiklik olsun... Biraz da yıl sonu ve yeni yıl havasına uygun olsun dedim ve yapmaya çalıştım...
Yıl sonunda pastanelerin vitrinlerini bolca rulo pasta süsler. Yılın bu zamanı güzel olur, görsel açıdan her yer süslü püslü, göz alıcı oluverir. Ben de en çok pastanelerin vitrinlerini seyretmeyi severim. Her birini tek tek seyretmek hoşuma gider. Çiçekler, renkler, minik figürler ve çikolatalar faklı bir dünya oluşturuverir.
Onlar gibi olmaz biliyorum ama evde kendimiz de yapabiliriz... Biraz da süs püs katarak kendi pastamızı oluşturabiliriz.
MALZEMELER 
Kek için; 
4 tane yumurta sarısı
4 tane yumurta beyazı
4 yemek kaşığı pudra şekeri
4 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı kakao
½ paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Önce yumurta sarıları ile pudra şekerini beyaz olana kadar çırpın. Un, kakao, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek karıştırın.
Ayrı bir kapta yumurta beyazlarını kar gibi olana kadar çırpın ve bu kar beyazı karışımı yumurta sarıları ile oluşturduğunuz diğer karışıma ekleyin ve bir kaşıkla aynı yönde karıştırarak birbirine karıştırın.
Bu karışımı yağlı bir kağıdın üstüne 30x25 cm olacak şekilde yayın ve 180 0C ye ısıtılmış fırında 8 dk pişirin.
Fırından çıkardıktan sonra 1-2 dk bekleyin ve yağlı kağıtla birlikte rulo yapın, üstüne nemli bir bez örterek soğumasını bekleyin. 
Krema; 
125 ml krema
100 g labne peyniri
1 yemek kaşığı pudra şekeri
1 paket vanilya
Ve istediğiniz meyveler... Ben muz ve frambuaz kullandım.
Soğuttuğunuz kremayı çırparak katı hale gelmesini sağlayın ve sonra içine diğer malzemeleri de ilave ederek pürüzsüz bir hale gelene kadar çırpın ve soğuk kalmasını sağlamak için dolapta bekletin.
Bu nedenle ilk önce kremayı yapıp dolapta bekletmek iyi oluyor...
Ve sonra rulo yaptığınız keki yavaş yavaş kağıdından çıkararak açın ve kremayı iç kısmına sürün. İstediğiniz mevveleri de ilave ettikten sonra tekrar rulo yapın ve servis tabağına alın.
Eğer daha kalın bir kek istiyorsanız bu ölçüleri aynı oranda arttırabilirsiniz.
Pastanızın üstünü ister kremanın kalanı ile ya da sadece pudra şekeri ile süsleyebilirsiniz. En zevkli kısmı... İstediğiniz gibi oynayabilirsiniz pastanızla... Bir de ağaç dalları, minik figürler...
Yılın son günlerinin böyle neşeli ve eğlenceli geçmesi dileklerimle...
AFİYET OLSUN
Yorumlar

Yorum Gönderme