CINQUE TERRE
İtalya’da Cenova’dan sonra sahil kıyısında yer alan Cinque Terre; beş küçük köyün sıralanmasıyla oluşmuş. Kuzeyden güneye doğru; Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore olarak sıralanıyor bu köyler. Kıyılardan yamaçlara doğru sıralanmış evlerden oluşuyorlar. UNESCO tarafından 1997 yılından itibaren Dünya Mirası kabul edilmiş ve koruma altına alınmış.

Çok çok eski zamanlarda arabalarla ulaşımın yapılamadığı, sadece denizden teknelerle ulaşılan, sarp, engebeli, denize bakan uçurumlarla dolu bir kıyı şeridi. Şimdilerde trenlerle ve arabalarla ulaşımı elbette kolay. Daha çok trenlerin kullanıldığı ulaşım yolları tercih ediliyor. Her köyde sırayla inip, gezip diğer bir köye gitmek için tekrar trene binerek gezinizi tamamlayabilirsiniz. Tren yolları kıyı boyunca uzanan yüksek dağların içinden geçiyor bu nedenle yolculuk sırasında uzun uzun tünellerden geçiliyor.
25 Ekim 2011 tarihinde yaşanan sel ve toprak kaymasında büyük bir hasar görmüş...

Tarihi 11. yy’a kadar uzanıyor. 16.yy’da Türk’lerin saldırılarından dolayı kalelerini güçlendirmek zorunda kalmışlar. 1970 yılında yurt dışına göç fazla olunca yoksulluk artmış.
Fakat turistik özelliğinin giderek artması başka gelir kapılarını açmış insanlara.

Renkli renkli evleri ile seyredilmeye değer bir manzara ile karşılaşıyorsunuz her birinde. Esas geçim kaynakları balıkçılık. Balıktan dönen balıkçıların uzaklardan evlerini kolay seçebilmeleri için köydeki evlerin farklı farklı renklere boyandığı söyleniyor.
Bu köyler arasında hem yürüyüş yapıp hem de manzaranın tadını çıkarabileceğiniz yollar da var. Sevgi Yürüyüşü Yolu ya da Aşk Yolu denilen bu yollarla köyler arasında gezinti yapılabilir. Ama çok kısa yollar olmadığını söylemeliyim...

Balıkçılık yanında farklı geçim kaynakları da var. Denize bakan dik yamaçlarda üzüm bağları var ve burada yetişen üzümler sayesinde kendine has bir lezzete sahip şaraplar üretilmekte. Her yerde zeytin ağacı görmeniz mümkün... Bu nedenle İtalya’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi burada da güzel zeytinyağı bulabilirsiniz. Çam fıstığı ve fesleğen de bolca görebileceğiniz ürünlerden...

Ve tabii ki yamaçların denizle buluştuğu yerde başlayan güzel plajları da unutmamak gerek... Sanırım yaz aylarında oldukça kalabalık bir sahil görüntüsü fotoğraflanabilir...

Tarihi binaları, dar Ortaçağ sokakları, dik merdivenleri, Gotik tarzdaki yapıları, renkli renkli evleri ve balkonlarından asılan çamaşırları ile güzel bir yer...Nisan 2014

Yorumlar

 1. Nasıl güzel bir yermiş,bayıldım..Paylaştığınız ve bu güzelliklerden bizi haberdar ettiğiniz için teşekkürler.sevgiler.

  YanıtlayınSil
 2. yaşanılacak yerlerden , çok güzel..

  YanıtlayınSil
 3. Ne keyifli olur oralarda dolaşmak.. İtalya kıyı kasabaları görsel olarak muhteşem. Bu güzellikleri gidip yerinde görmek bize de nasip olur inşallah.

  YanıtlayınSil
 4. çok güzel fotoğralar.şu an gezdim dolaştım oraları adeta. evlerin diziliş şekli biraz Mardin'in taş evlerini hatırlattı. aralarda dar geçitler dar dar merdivenlerinde olması biraz benziyor. belgesel tadındaki fotoğrafların için teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme