NE GÜZEL BİR ŞEHİRSİN İSTANBUL... ( 6 )Ve Yerebatan Sarnıcı...

İçine girdiğiniz andan itibaren dışarıyı unutup tatlı bir sessizliğe bürünebileceğiniz bir yer. 

Suyun huzuru... Işık ve karanlığın uyumu...


Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Yerebatan Sarnıcı, diğer adı ile Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görünen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiş.


Bizans döneminde bu çevrede geniş bir sahayı kaplayan ve imparatorların ikamet ettiği büyük sarayın ve bölgedeki diğer sakinlerin su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Osmanlılar tarafından 1453 yılında fethinden sonra bir müddet daha kullanılmış ve padişahların oturduğu Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verilmiş.


Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa Başı, Roma Dönemi heykel sanatının şaheserlerindendir. Ve bu Medusa Başı  heykelleri için anlatılan bir çok efsane vardır.


Bu şehir için anlatılacaklar kolay kolay bitmez sanırım...


Sahaflar Çarşısı mesela. Öğrenciliğimde en çok gittiğim yerlerden. Eski yeni bir çok kitabın olduğu, ulu çınarların gölgesinde, kitap sever kedileriyle birlikte bir bütün olmuş eski kağıt kokan güzel yer...
 
Denizi seyreden ya da özgürce uçan martıları da unutmamak gerek...

Ve bir çok ünlü eserin minik halini görebileceğiniz, kendinizi dev gibi hissedeceğiniz Miniatürk de görmeniz gereken yerler arasında...


En çok sevdiklerimin minik halleri de çok güzel...
Yorumlar