NE GÜZEL BİR ŞEHİRSİN İSTANBUL...(3)
Süleymaniye Camii, I. Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş.

Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazine ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası.


Süleymaniye Camii klasik Osmanlı Mimarisi’nin en önemli örneklerinden biri.Yapımından günümüze kadar İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamış.


Cami, yağ lambalarından çıkan islerin tek bir noktada toplanmasını sağlayan bir hava akımı yaratacak şekilde inşa edilmiş. Camiden çıkan isler ana giriş kapısının üzerindeki odada toplanmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmış.Süleymaniye Camii'nin 4 minaresi; Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefe de Osmanlı’nın onuncu padişahı olduğunun bir işareti.


Cami, medreseler, darüşşifa, darülhadis, çeşme, darülkurra, darüzziyafe, imaret, hamam, tabhane, kütüphane ve dükkânlardan meydana gelen külliyede Mimar Sinan'ın türbesi dış avlu duvarlarının karşısında mütevazı küçük bir yapıda.


Mermerleri, çinileri, süslemeleri ile gözalıcı bir yapı. Sürekli yukarı bakarak gezmek zorunda kalabilirsiniz…


Ve elbette ki İstanbul’un en önemli yerlerinden biri de Mısır çarşısı ve Kapalı Çarşı.


Her ikisi de çok büyük bir alan ve çok kalabalık...


Mısır Çarşısı, 1660 yılında, Turhan Sultan tarafından Hassa baş mimarı Kâzım Ağa'ya yaptırılmış. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılırken, rivâyete göre Mısır'dan alınan vergilerle inşâ edildiği için,18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adıyla anılmaya başlamış. 1691 ve 1940'ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmış. Çarşı, son olarak 1940-1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiş.


Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri.

Kapalıçarşı'da yaklaşık 4.000 dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000'dir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir.Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı.


Kapalıçarşı'nın çekirdeğini oluşturan iki bedestenden İç Bedesten yani Cevahir Bedesteni müellifler arasında tartışmalı olmakla beraber büyük olasılıkla Bizans'tan kalma bir yapı olup 48 m x 36 m ölçülerindedir. Yeni Bedesten ise 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı'nın ikinci önemli yapısı ve Sandal Bedesteni olarak anılmaktadır. Burada bir yolu pamuk bir yolu ipekten dokunan ve Sandal adı verilen kumaş satıldığı için Sandal Bedesteni ismi verilmiş.


Fatih Sultan Mehmed'in Kapalıçarşı'nın inşaatına başladığı yıl olan 1460, Kapalı Çarşı'nın kuruluş yılı olarak kabul görmüş. Asıl büyük çarşı ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş.

Kuyumcuları ile meşhur olan Kapalı Çarşı, baharatları ile meşhur olan Mısır Çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerlerden…
Bilgi: wikipedia

Yorumlar