GRASSE


Küçük, tarihi, çok şirin bir şehir…
Fransa`nın güneyinde, Nice`e yaklaşık 20 km uzaklıkta. Azur dağlarının yükseklerine yerleşmiş, Fransızların yazın aşırı sıcaklarda kaçarak serinledikleri yerler arasında. Bu tepelerden denize doğru baktığınız zaman irili ufaklı bir çok köy, kasaba ve ufukta denizi görebilirsiniz…Fransız Rivierası`nın güzel manzarasını seyredebilirsiniz.
Bu bölgede yaşayan insanlar çok eskilerde hayvancılık ve dericilikle uğraşırlarmış. Ama zamanla kokudan çok rahatsız oldukları için yetiştirdikleri bitkilerden, çiçeklerden ve meyvelerden esans yapmaya başlamışlar ve bir zaman da kokulu eldivenler yaparak  kötü kokuları önlemeye çalışmışlar.
İlk olarak gül kokusunu kullanmaya başlamışlar. Bu nedenle bu şirin ve tarihi yerin gül suyu parfümü çok ünlü.
Ve zaman içinde baharatlardan, ağaçlardan, köklerden parfüm yapmaya başlamışlar.Ve öğrendik ki; Grasse dünyanın parfüm başkenti kabul ediliyormuş. Parfüm endüstrisinin başladığı yer. Ünlü markaların parfüm esanslarının üretildiği yer.Bu nedenle de mis gibi kokan sokaklara sahip… Eğer çiçeklerin açma zamanında ziyaret ederseniz  bu kokuları daha iyi hissedebilirsiniz.Parfüm üreticilerinin çok olması da şaşırtıcı değil… Fragonard, Galimard, Molinard olmak üzere popüler ve büyük üreticiler olmakla birlikte 60`a yakın da küçük firmanın olduğu edindiğim bilgiler arasında. Hem dünya çapında bilinen markaların ana esanslarını üretiyorlar hem de kendi serileri var.Chanel No 5`in ana maddesinin de burada eylülde yetişen yasemin ve mayısta yetişen güllerden oluştuğunu öğrendik…2015 yılı yasemin yılı olarak geçmiş ve 2016 yılı da iris yani süsen çiçeği yılı olarak belirlenmiş.Şehirde dolaşırken bir çok dükkanda saf parfümlerin, esans yağların, sabunların ve oda kokularının satıldığını görebilirsiniz.
Ve yine şehirde dolaşırken her yerde esans üretmekte kullandıkları damıtma araçlarını da görebilirsiniz…
Fragonard`da parfümlerin yapılışı hakkında bilgi alabilir, Galimard`da kendi parfümünüzü yapabilirsiniz… Grasse Musée International de la Parfumerie ise parfümün tarihi hakkında bilgi edinmek için güzel bir müze…
Ve Grasse`ı en güzel anlatan duvar resmi...


17.yy` dan kalma bu tarihi şehrin sokaklarında gezinmek de ayrı bir zevk. Tarihi anlatan evlerin arasındaki sokalar daracık… Meydanlardaki çeşmeler ve heykeller tarihi günümüze kadar getirmişler.

Mis kokulu çiçekleri ile ünlü olan bu bölge Fransa`nın Provence, Alpes, Cote D`Azur olarak ( gök mavisi ) ya da Fransız Rivierası olarak biliniyor. St.-Paul-de-Vence, Mougins, Grasse, Eze, Juans Les Pins, Antibes, Cannes, Nice, Monaco gibi şehir ve kasabaları ve de Coaraze, Gourdon, Saorge gibi köyler bu bölgede yer alıyor.
Ve buradan bir anı kalsın diye bir şeyler almak isterseniz o güzel esansları, sabunları ya da oda kokularını  deneyebilirsiniz...


25- 28 Mart 2016 
Yorumlar