DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜSadece yılda bir gün bile olsa düşünelim hadi, vücudumuzla ilgili; içimizdeki organlarımızla ilgili...
Hepiniz bir çok defalar duymuşsunuzdur ve şaşırmışsınızdır benim gibi...
Mesela;
Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenileniyor. Eğer yenilenmeseydi, midemizdeki yiyecekleri hazmetmek için kullanılan güçlü asitler, aynı zamanda midemize de zarar verecekti.
Mide ürettiği çok güçlü bir asit olan hidroklorik asitin kendisini de yiyeceklerle birlikte parçalamasını önlemek için, midenin iç duvarlarını tamamen örten mukus sıvısını da salgılar.
Karaciğer kendisini tamamen 6 ayda yenileyebilir. Karaciğerimiz 12 yaşındaki bir çocuğun karaciğeri seviyesinde kalabilir.
Akciğer, bronşlarını yenileyen bir organdır. Bronşlar kendisini 1 yılda karaciğerden gelen yeni hücrelerle yeniler. Soluduğumuz havanın kalitesi ne kadar kötüyse, akciğerlerimizin kendini yenileme işlemi o derece zorlaşır.
Böbrekler, kendilerini özellikle böbrek içi hücrelerini, atar ve toplar damarlarını 6 ayda yeniler. Kanda bulunan zararlı maddeler arttıkça bu yenileme işlemleri zorlaşır.
Kalp, atar ve toplar damarları hatta kalp kapakçığını tamamen yenileyebilen bir organımızdır ve kendini 10- 20 yılda yenileyebilir.
Bağırsaklarımız da kendi iç çeperindeki mukozayı 3-5 günde yenileyebilir.
Dilimiz tat alma moleküllerini sinirler yoluyla beyne iletir, bunu yapabilmesi için dil üzerinde 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunur. Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniler.
Beynimiz kendini yeniliyemiyor ama öğrenme ve koku alma merkezleri kendilerini yenileyebiliyor. Diğer organlarımızın sağlıklı kalması beynin yaşlanmasını yavaşlatabilmekte.
Damarlarımız o kadar uzunlardır ki; düz bir alana yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık 100 bin km olurdu.
Her yetişkin insanın vücudunda toplam 100 trilyona yakın hücre vardır. Ve bu hücrelerin bir milyon tanesi biraraya geldiğinde ancak bir iğne ucu kadar yer kaplar. Ve vücudumuzda birbirinden farklı 200 çeşit hücre var.
Burnumuz köpekler kadar hassas değildir, ancak 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir.
İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.
İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsız.
Eritrosit olarak bilinen kan hücreleri bikonkav (iki yanı çukur) diskler şeklindedir. Kan uzun bir yolda seyahat eder. İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp, her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor.
Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü, bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter.
Bir adım atmak için 200 kasınızı kullanırsınız.
Tek bir dakika içerisinde 1025 cm3 lük havayı içimize çeker, 4 kilograma yakın kanı vücudumuz içinde devrederiz.
İşte daha bunlar gibi sayabileceğimiz bir çok şaşırtıcı özelliği var vücudumuzun ve bunların farkında olmadan yaşıyoruz. Kendi halinde sakin sakin devam eden bir düzen içinde yaşıyoruz.
Bu işleyen düzeni bozmamak adına yılda sadece bir gün bile yeter sigarasız bir hayatı düşünmeye...Kaynak :aleminsitesi.com
             mainboard24.com
             gençdiyaliz.com

Yorumlar

 1. Cok güzel bir konu olmus, ellerine yüregine saglik...Sigaradan nefret eden biri olarak, tüm icenlerin birakmasi dilegiyle...

  YanıtlaSil
 2. Demek mide kendini 3-4 günde yeniliyor bunu bilmiyordum. Paylaşım için teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Hayatın Tatları, aman yanlış anlaşılmasın, kendini yenileyen mide mukozasının dış tabakası, mide değil. Ben de teşekkür ederim okuyup, paylaştığın için, sağlıklı günler...

   Sil
 3. Ben birakali neredeyse 10 yil olmus! Darisi diger icenlerin dasina!

  YanıtlaSil
 4. Allahım bilip bilip içmek, kokusundan tiksinmek ama içmeye devam etmek ne kötü birşey ben de isterim bırakmak inşallahhhh..:)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder