82. CENEVRE ULUSLARARASI OTOMOBİL FUARI


Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından olan Uluslararası Cenevre Otomobil  Fuarı 82. kez, 8 - 18 Mart tarihleri arasında açıldı ve bu pazar bitti. 180 yeni modelin dünya ve Avrupa prömiyeri gerçekleştirildi,  80 farklı ülkeden gelen 260 katılımcı ile yeni ürünler sergilendi, bunun  bir rekor olduğu söyleniyor. Dünyanın ve bir çok erkeğin ilgi odağı olan bir fuar. Sanırım sahibi olmasak da o arabaların arasında gezmek ve o parıltıları görmek  güzel. Büyük tutkunları  için tam bir göz ziyafeti.
29 Nisan-7 Mayıs 1905 de 1. İsviçre Ulusal araba ve bisiklet sergisi olarak açılmış ilk olarak.
Bu fuarda otomobil sektörünün en iyileri ve en son teknolojiler tanıtılıyor otomobil sevenlerine ve hayranlarına.
Toplamda 110 bin metrekare alanı kaplayan fuarı bu yıl 10 binin üzerinde basın mensubu ile 700 bini aşkın otomobilseverin ziyaret etmesi  öngörülen büyük bir fuar.
Bu yıl bu kadar ülke ve ünlü markanın  arasında bir Türk firmasının da olması beni gururlandırdı doğrusu. New York taksi ihalesine katılan Karsan, taksi konseptinin yürüyen ilk protipini ilk bu fuarda tanıttı. Karsan firmasına ait Concept V1 için; engelli erişimine uygun, rahat, çevreci, ikonik, düşük maliyetli gibi bir çok da özellik sıralanıyor. Ford Otosan tarafından Gölcük'te üretilen yeni Transit Tourneo, 7 kişilik Fiat Doblo ve İzmit'te üretilen Hyundai i20 de Cenevre'de boy gösterdi.
Fuarda açıklanan sonuçlara göre 23 ülkeden 59 otomotiv gazetecisi, Avrupa'nın ilk genişletilmiş menzilli elektrikli otomobilini, yılın en iyisi seçti. Volt ve Ampera, en yakın rakiplerine 49 puan fark atarak 330 puanla birinci oldu. Volt ve Ampera, genişletilmiş menzilli ilk elektrikli otomobiller olarak pazara girdi. 16 kWs'lik lityum iyon bataryası ile 150 hp güç üreten elektrikli motoru, hava, yol ve kullanım koşullarına göre 40-80 kilometre arası menzile sahip bulunuyor. Bu mesafe tamamen elektrik enerjisiyle alınırken, elektrik enerjisinin azaldığı noktada benzinli motor, jeneratör görevi görerek elektrikli motoru şarj ediyor. Menzil genişletici motor sayesinde menzil  500 kilometreye çıkıyor. Yılın En İyi Otomobili 2012 Ödülünü Volt ve Ampera kazandı.  Biraz fazla teknik oldu ama bu da fuara ait ufak bir bilgi.
Fuarın izlemeye gelenler çok fazla, sadece Cenevre`den değil bir çok farklı ülkeden insanlar bu tarihler arasında  fuarı görmeye geliyorlar. Bu günlerde şehir içindeki işlerimizi bu yüzden oluşan trafik yoğunluğunu hesaba katarak yapmak zorunda kalıyoruz. Uzun uzun oluşan kuyruklarda beklemek zorunda kalabilirsiniz bu günlerde. Park yerleri de ayrı bir sorun oluyor, çünkü bütün her yerde sadece bu fuar için park yerleri oluşturuluyor ve insanlar buralardan  otobüslerle fuar alanına taşınıyor. Anlayacağınız bütün Cenevre bu büyük organizasyon için seferber oluyor.
Bu arada kalabalık demeyip fuara giden ve benim için resimleri çeken sevgili eşime de çok teşekkür ederim...

Yorumlar

 1. Tanrım iyi ki haftasonunda gitmemişiz dedim resimlere bakınca... Kocacın kendi beğendiklerinin fotoğraflarını çekmiş herhalde. Alttan üçüncü sıradaki beyaz mat araba benim de dikkatimi çekmişti. İnci beyazı muhteşem bir boyası vardı. Bir sonraki arabamız böyle olsun dedik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah...şöyle bir tur atarız güzel güzel...

   Sil
 2. vaouww diyorum ne güzel arabalar:) Bayıldım. Çok sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 3. Rica ederim, benim icin zevkti!
  HMYG

  YanıtlaSil

Yorum Gönder